در حال بارگزاری...

مقایسه لنزها

در این مبحث به معرفی انواع لنزها و تعریف فاصله کانونی پرداخته شده است.

لنز دوربین مداربسته چیست؟

به ترکیبی از عدسی ها اطلاق میشود که از آن برای تنظیم و ارسال نور محیط روی تصاویر استفاده میشود. در واقع نقش اصلی آن ثبت تصاویر با کیفیت است

فاصله کانونی لنز:

اشاره به زاویه دید دوربین مداربسته دارد. منظور همان زوم کردن است؛ به این صورت که هرچه فاصله کانونی کمتر باشد زاویه دید دوربین بیشتر است و هرچه فاصله کانونی بزرگتر باشد زاویه دید کوچکتر است. پس درنتیجه با تغییر فاصله کانونی لنز، میتوان زاویه دید تصاویر را تغییر داد (زاویه دید و فاصله کانونی باهم رابطه معکوس دارند)

انواع لنز دوربین مداربسته بر اساس فاصله کانونی:

1- لنز ثابت (FIX)

فاصله کانونی در این نوع لنزها به صورت ثابت میباشد و واحد اندازه گیری آن براساس میلی متر است. زاویه دید دوربین های لنز ثابت قابل تغییر نیست و به عنوان مثال دوربین 2.8 دارای زاویه 100 درجه و دید عمق 8 متر میباشد. این لنز در مکان هایی استفاده میشود که زاویه و عمق دید کاملا مشخص است.

2- لنز وریفوکال یا متغیر یا تنظیم دستی (VARIFOCAL)

این لنزها به دلیل داشتن قابلیت تغییر فاصله کانونی، زاویه دید وسیع تری میدهد. به عنوان مثال لنز 2.8 با تنظیم فاصله کانونی، وضوح، شفافیت و کیفیت تصاویر را در پس خواهد داشت و تغییر فاصله کانونی به صورت دستی تنظیم میشود.

3- لنز موتور دار یا تنظیم خودکار (MOTORIZ)

این لنز مانند لنز متغیر یا وریفوکال دارای فاصله کانونی متغییر است؛ با این تفاوت که زوم فوکوس را از فاصله دور به واسطه نرم افزار میتوان تنظیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *